Jakiego jedzenia unikać w ciąży, podczas karmienia piersią oraz najlepiej zawsze?

Rzetelne informacje na podstawie badań naukowych.

Przede wszystkim należy wybierać jedzenie bez chemii w składzie oraz w miarę możliwości ekologiczne, własne albo jeśli już kupowane, oznaczone zielonym listkiem. Listek ten jest gwarancją, że dany produkt jest ekologiczny, czyli do jego produkcji nie zostały użyte toksyczne pestycydy.

Poniżej kategorie produktów spożywczych z komentarzami.

Ryby i owoce morza

Foto: Pixabay

Wszędzie słyszy się o korzystnym wpływie DHA zawartego w rybach, jednak musimy pamiętać o tym, że zanieczyszczenie środowiska powoduje, że niektóre gatunki ryb są bezwględnie przeciwwskazane w ciąży i podczas karmienia piersią, a także dla niemowląt.

Nie należy jeść przede wszystkim ze względu na wysoką zawartość rtęci: okonia, węgorza, tuńczyka, krewetek a ze względu na wysoką zawartość dioksyn łososia hodowlanego. Dioksyny są potwierdzoną w badaniach substancją rakotwórczą powodującą m.in. mięsaki.

Należy unikać wszystkich ryb surowych i wędzonych i grillowanych na węglu. Pamiętajmy, że dodatkowe użycie rozpałki dodaje nam jeszcze więcej szkodliwych substancji.

Warto wybierać ryby z mórz arktycznych, gdzie zanieczyszczenie wód jest mniejsze.

Mięso

Foto: Pixabay

Tak jak w przypadku ryb należy bezwzględnie unikać mięsa surowego, wędzonego i grillowanego na węglu!

200 gramów kiełbasy przyrządzonej na grillu węglowym dostarcza do organizmu 100 razy więcej benzopirenu niż wypalenie 20 papierosów.

Starajmy się kupować mięso z pewnych i najlepiej ekologicznych źródeł. W dyskontach jest coraz więcej mięsa ekologicznie karmionych zwierząt.

Wędliny – bez chemii w składzie. Jest obecnie bardzo duży wybór wędlin bez azotanów. Azotany mogą powodować m.in. choroby metaboliczne dzieci takie jak cukrzyca.

Nabiał

Foto: Pixabay

Unikajmy mleka surowego tj. niepasteryzowanego i przetworów z niego zrobionych np. serów z surowego mleka.

Jaja

Foto: Pixabay

Oczywiście nie jemy surowych i staramy się kupować jaja ekologiczne. Pamiętajmy również o produktach z surowych jaj np. niektóre lody, kogel-mogel.

Owoce i warzywa

Foto: Pixabay

Dozwolone są wszystkie, najlepiej te oznaczone zielonym listkiem, ponieważ pochodzą z certyfikowanych ekologicznych upraw. Warzywa i owoce należy dokładnie umyć przed zjedzeniem.

Przyprawy

Foto: Pixabay

Bezwzględnie należy unikać: tymianku, cynamonu, kozieradki, rozmarynu, jałowca.

Zioła

Foto: Pixabay

Bezwzględnie należy unikać: szałwii, aloesu, liści malin, krwawnika, dziurawca, żeń-szenia, ashwagandy, rożeńca.

Jedzenie wysoko przetworzone

Domyślacie się zapewne, że chipsy, frytki, ciastka, kebaby są przeciwwskazane.

Chipsy, frytki i ciastka posiadają bardzo duże ilości akrylamidu, który uszkadza układ nerwowy.

Jeśli macie do wyboru jedzenie gotowane lub smażone / pieczone, na pierwszym miejscu wybierajcie gotowane, ponieważ podczas gotowania nie powstaje akrylamid, na drugim miejscu pieczenie a na ostatnim smażenie.

Najwięcej akrylamidu jest w przypieczonych, brązowych częściach potraw, dlatego unikajcie jedzenia chrupiących brązowych skórek.

Foto: Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *